Druhá světová válka – Osvětim v knihách

Osvětim v knihách

Historie není nikdy dost a co se týká Osvětimi tam to platí dvojnásob. Myslím, že není nikdo, kdo se aspoň jednou nedostal k nějaké informaci o Osvětimi. To, co se tam dělo vyráží dech čtenářům po celém světe už spoustu let. Já osobně jsem některé knihy přečetl víckrát a stále jsem v šoku.

Koncentrační tábor Auschwitz

Původní koncentrační tábor Osvětim (Osvětim I.) byl založen roku 1940 v osvětimnehostinném bažinatém místě nedaleko historického města Osvětim. Základem se pro něj stala polská jezdecká kasárna. Hlavním důvodem vzniku ještě nebylo masové vyhlazování, ale potřeba uvěznění velkého počtu Poláků. Osvětim byla během druhé světové války německý vyhlazovací tábor. Pronásledováni byli především Židé, ale i Romové, Sovětští zajatci. Většina našla svou smrt v plynových komorách.

Tábory byly v Osvětimi tři. Jako první byl postaven v roce 1940 Auschwitz I. Pro nedostatečnou kapacitu byl postaven v Březince největší komplex – Auschwitz-Birkenau, který se nachází asi 3 km od vesničky Osvětim. Zemřelo zde více než milion vězňů. Známá je zde i rampa, kde se lidé před příchodem dělili, zda budou vězněni nebo jejich život skončí přímo v plynové komoře. Ze zmíněných dvou táborů vězni často odcházeli do pracovního tábora v Monowicích – Auschwitz III. V Osvětimi zahynulo přibližně 1,5 milionů nevinných lidí v plynových komorách, v důsledku vyhladovění nebo těžkých prací.

Lidé, kteří přežili toto peklo na zemi se ve svých vzpomínkách vracejí zpět. Proto i my můžeme díky jim prožít ty to hrůzy, které museli vydržet.

Autorů s touto tematikou je spousta, tak zde napíšu jen pár, které jsem sám četl.

  • Krystyna Żywulska – Přežila jsem Osvětim
  • Rudolf Vrba – Utekl jsem z Osvětimi
  • Wendy Holden – Narodili se, aby přežili
  • Erich Kulka, Ota Kraus – Továrna na smrt
  • A další..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.