Jsou pro Vás detektvní romány to pravé?

Máte rádi detektivky?

Není se čemu divit, detektivní romány byli a jsou pro čtenáře nekonečnou zábavou a je to jeden z nejpopulárnějších žánrů zábavné literatury. Za první detektivní prózu v historii bývá považována povídka Edgara Allana Poea Vraždy v ulici Morgue z roku 1841. Detektivky mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.

Asi nejznámějším autorem detektivek je britský spisovatel Sir Arthur Ignatius Conan Doyle, který je hlavně znám především příběhy o Sherlocku Holmesovi. Tento detektivní románysoukromý detektiv bydlel na adrese Baker Street 221b v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové. Holmes nebyl nikdy ženatý, měl bratra Mycrofta  a jeho největší zálibou bylo kouření dýmky a hra na housle. Dalšími poznávací znaky byly lupa, kostkovaná čepice. Sir Arthur Ignatius Conan Doyle, napsal také historické a fantastické povídky a romány, dramata, poezii. Shelrock Holmes, ale patří mezi jeho nejúspěšnější literární hrdiny a zásadním způsobem určil směr budoucím spisovatelům v detektivním žánru.

detektivní rományDalší nejznámější spisovatelku detektivních příběhů a také nejlépe prodávaného autora svého žánru je Agatha Christie (Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová). Jejích knih se prodalo již přes 2 mld. výtisků v angličtině a 1 mld. v dalších 103 jazykových mutacích, což jsou neuvěřitelná čísla. Nejznámější její díla jsou Vražda v Orient-expresu, Deset malých černoušků, Vraždy podle abecedy a další. Některá  díla byla zfilmovaná, některá i vícekrát. Z jejích literárních detektivů jsou nejslavnější Hercule Poirot (belgický detektiv žijící v Anglii) a slečna Marplová.

Nesmíme zapomenout na Georges Simenona, který byl autorem legendárního komisaře detektivní rományMaigreta. Jeho romány byly překládány do mnoha jazyků světa a desítky z nich byly zfilmovány. Několik let psal sešitové romány pod různými pseudonymy, potom začal psát psychologické romány, později v roce 1930 začal psát také detektivní romány s hlavní postavou komisaře Maigreta. Jde o jeho nejproslulejší a nejznámější literární postavu.

 

Je spousta kvalitních spisovatelů i v dnešní době, jako například norský detektivní rományspisovatel Jo Nesbø. Jeho brilantní detektiv s netradičními metodami Harry Hole je přirovnáván k ostatním slavným literárním detektivům: Sherlock Holmes, Hercule Poirot. Jeho další díla jsou například Lovci hlav, Macbeth, Syn a další.

 

 

1 komentář u „Jsou pro Vás detektvní romány to pravé?“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.