11. září 2001 – Jak to bylo doopravdy?

11. září 2001 aneb jak to bylo doopravdy?

11. září 2018 to bude už neskutečných 17 let kdy se stala tato tragédie, a proto si připomeňme tuto událost z pohledu konspiračních teorií.

11. září 2001 konspirace
Autor: Robert

Útoky z 11. září 2001 byly sérií koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily ve Spojených státech amerických. Devatenáct sebevražedných útočníků údajně uneslo čtyři letadla komerčních společností American Airlines a United Airlines, všem se povedlo přemoci posádku, přelstít celou leteckou obranu USA a narazit do Světového obchodního centra v New Yorku a nejstřeženější budovy světa Pentagonu (sídlo amerického ministerstva obrany ve Washingtonu). Dalšímu útoku pak zabránili pasažéři letu číslo 93. Po souboji se čtyřmi teroristy na palubě se boeing zřítil u Shanksville v Pensylvánii.
Konspirační teoretici v tom však vidí něco jiného než to, co média po celém světě. 17let po útocích je oficiální verze tehdejších událostí plná děr a protimluvů natolik zjevných, že stále více Američanů požaduje vysvětlení. Vzniklo Hnutí za pravdu o 11. září, jež sdružuje pozůstalé po obětech útoků s odborníky – architekty, inženýry, demoličními experty, fyziky, statiky, hasiči, piloty a dalšími – a volá po novém vyšetřování. Podle průzkumu deníku New York Times a americké televize CBS z roku 2006 věří oficiální verzi událostí pouze 16 procent Američanů. Z těch 84 procent kteří si myslí, že jim vláda ohledně útoků z 11. září lže, je 36 procent přesvědčeno že šlo o takzvaný „inside job“ – tedy že v útocích byla zapojena samotná americká vláda a mocní lidé v jejím pozadí.

Útočníci

11. září 2001 konspiraceVíc než polovina útočníků z 11. září 2001, kteří údajně narazili letadly do Dvojčat a Pentagonu, útok přežila. Mudžáhidy, na začátku 90. let USA pozvaly do Bosny, kde se připojili k teroristické organizaci jménem Kosovská osvobozenecká armáda UÇK. Jedním z velitelů UÇK byl i Mohamed Zavahrí, bratr v té době druhého muže teroristické organizace Al-Káida Ajmána Zavahrího. Sám Usáma bin Ládin vlastnil od roku 1993 až do své smrti bosenský pas a do Bosny přivedl na 3000 vycvičených bojovníků, aby bojovali proti Srbům a pomohli rozdmýchat krvavý balkánský konflikt. Pět ze sedmi Arabů v centru útoků 11. září dorazilo do USA přímo z Bosny, šest jich bylo vycvičeno v USA. Například Mohamed Atta, uváděný jako pilot letu číslo 11, který narazil do severní věže Světového obchodního centra, navštěvoval od července 2000 mezinárodní školu na Maxwellově letecké základně v Alabamě. Jenže podle záznamu z letecké školy nedokázal vzlétnout ani s malou Cessnou. Lépe na tom nebyl ani třeba Hani Hanjour, který podle oficiální verze dokázal udělat s Boeingem 757 otočku o 270 stupňů v rychlosti 800 km/h ve výšce šesti metrů nad zemí – tedy manévr, jenž je podle pilotů a leteckých instruktorů zhola nemožné provést i pro ta největší pilotská esa. A mezi ně Hanjour při vší úctě nepatřil. „O létání neměli ani ponětí. Bylo mi jasné, že jako piloti nemají šanci,“ prohlásil o Hanjourovi a jeho kumpánech jejich letecký instruktor Rick Garza. Zdaleka nejbizarnější je ovšem to, že nejméně sedm z 19 údajných sebevražedných teroristů útoky přežilo. 6. září 2001 si Abdul Aziz al-Omari, jeden z únosců letu číslo 11, který měl narazit do severní věže WTC, přišel stěžovat na ambasádu v Džiddě, že nemá s útoky nic společného. Poté tento pilot arabských aerolinií obdržel oficiální omluvu od amerického úřadu v Rijádu. O šest dní později vstal z mrtvých i Valíd al-Šehrí, který hlásil, že je doma v marocké Casablance a s útoky nemá nic společného. 23 září zveřejnil britský The Daily Telegraph protesty dalších dvou teroristů, kteří měli zemřít při útocích – Sahída al-Ghamdího a Ahmeda al-Námího, a televize CBS mluvila se Salemem al-Hazmím, který „zemřel“ po nárazu letu č. 77 do Pentagonu.

Pád WTC

11. září 2001 konspiraceOficiální zpráva Federálního úřadu pro zvládání mimořádných situací (FEMA), první výstup rozsáhlého vyšetřování, který byl zveřejněn v roce 2002, zřícení budov přičítá ohni, který vyvolal

progresivní kolaps, kdy každé patro padá na to pod ním – tedy takzvaný palačinkový efekt, obvyklý například u kolapsu domů při zemětřeseních, jenže to by na místě nezbylo je pár ocelových nosníků a malé kousky betonu a to bez ohledu na 1100 těl lidí kteří zahynuli, ti se asi taky někam vypařili! V dubnu 2006 proběhla deníkem New York Times nenápadná, o to však více šokující informace – na střeše nedaleké, 75 metrů vysoké budovy Deutsche Bank bylo nalezeno 700 nanejvýš centimetrových úlomků kostí obětí z WTC.

Exploze

S postupujícím časem od útoků přibývalo úměrně s nesmysly v měnících se oficiálních verzích i množství výpovědí a náznaků, že symetrickému a rychlému pádu budov „něco“ pomohlo. William Rodriguez, který pracoval dvacet let jako údržbář v budovách Světového obchodního centra, výbušniny také nehledal, zato je dost pravděpodobně našel. Po útocích na WTC zachránil v budovách zhruba dvacet lidí a za svou obětavost byl oceněn jako hrdina v Bílém domě přímo prezidentem Georgem W. Bushem. Rodriguez se hlásil Komisi pro 11. září jako svědek výbuchů v suterénu severní věže WTC, avšak k jeho rozčarování bylo toto svědectví stejně jako dalších klíčových svědků, ve vyšetřování ignorováno. „Byl jsem tam v 8.46 a najednou rána – výbuch tak silný, že nás to odhodilo. (…) Ve chvíli, kdy jsem si říkal, panebože, objevil se chlapík z jedné kanceláře a křičel exploze, exploze, exploze. Tenhle chlapík měl roztažené ruce a kůže z obou paží mu visela, jako kdyby se svlékala. Uvědomil jsem si, že mu chybí část obličeje,“ vyprávěl na stanici CNN či v dokumentu Zero: Vyšetřování 11. září.
Tým amerického fyzika Stevena Jonese a dánského nanochemika Nielse Harrita z Kodaňské univerzity zjistil obrovské množství zbytků armádní nanotermitové směsi, jež může být použita k tavení kovu a po smíchání s dalšími látkami zároveň jako výbušnina. Tyto výsledky byly publikovány v roce 2009 v článku ve vědeckém časopise The Open Chemical Physics Journal.

Pád WTC 7

11. září 2001 konspirace
Autor: Michael Foran

Když se odpůrci vládní teorie, označovaní jako konspirační teoretici, ptají, jak je fyzikálně možné, že se různě a asymetricky poškozená Dvojčata zřítila úplně stejným, symetrickým způsobem, přestože letadla narazila na jiné straně a v různé výšce, dostává se jim odpovědi: „Kvůli ohni zesílenému hořením leteckého benzinu, šlo o ojedinělou událost.“ Druhá otázka tedy logicky zní: „Proč se stejně symetrickým a ojedinělým způsobem zhroutila i třetí budova, kde žádný letecký benzin nehořel?“ Právě bizarní kolaps 47patrové budovy číslo 7, kterou drželo 27 ocelových sloupů v jádru a 57 po obvodu, jež během pár sekund všechny najednou selhaly, je však na celé věci zdaleka nejpodezřelejší.
Demoliční expert Steve Luce z Architektů a inženýrů za pravdu o 11. září tvrdí: „Moje první reakce u pádu Dvojčat byla, že jde o řízené demolice. Pak jsem ale uvěřil oficiální verzi, protože mi byla stále dokola vtloukána do hlavy. Pořád opakovali, že to udělali teroristi, že budovy sundala letadla… Když jsem ale viděl kolaps budovy 7, která padala způsobem volného pádu a zřítila se sama do sebe … Můj odborný názor je takový, že muselo jít o řízené demolice u všech tří budov.“ „Když jsem viděl kolaps budovy 7, nepochyboval jsem ani na chvilku o tom, že je něco špatně. Budova 7 nebyla zasažena letadlem; je zcela jasné, že byla provedena řízená demolice za použití výbušnin,“ prohlásil jeho kolega, architekt výškových budov Leslie Young. Stejně mluví i mnoho dalších odborníků ve filmu Experts Speak Out

Média vědí více než si myslíme

Britská stanice BBC, v živém odpoledním vstupu 11. září reportérka Jane Standleyová referuje o kolapsu sedmačtyřicetipatrového WTC 7, známého také jako budova Solomon Brothers, coby výsledku obrovského poškození troskami z Dvojčat. Její reportáž má však podstatný háček: budova stojí v pozadí vesele za ní a spadne až za dvacet minut. Vedle britské BBC obdržela tuto zjevně špatně načasovanou informaci například i americká CNN.

Pojistný podvod?

Mocný americký developer Larry Silverstein vydělal na pádu Světového obchodního centra 11. září 2001 miliardy dolarů a zároveň se zbavil obrovského břemene. Pouhých sedm týdnů před 11. září 2001 konspiraceteroristickými útoky si však Dvojčata pronajal Larry Silverstein, který již vlastnil WTC 7. Zdánlivě nesmyslný obchod se mu až neskutečně vyplatil. Lišák Larry totiž prozíravě uzavřel pojistky zahrnující zničení teroristickým útokem ve výši 3,55 miliardy dolarů a nájemní smlouvou s neobvyklou klauzulí: „Pokud se budovy stanou terčem teroristického útoku, veškeré platební povinnosti nájemce budou zrušeny.“ Jinými slovy: nájemce nebude muset platit nájem, ale inkasuje peníze z pojistky. Ze smlouvy vyplývalo rovněž to, že musí nájemce v případě teroristického útoku na pozemcích znovu stavět. 11. září roku 2001 tak zčistajasna smázlo několik much jednou ranou. Silversteinovy pojišťovny a zajišťovny, mezi které patří přes 20 subjektů, po útocích souhlasily s proplacením 3,5 miliardy USD, ale Silverstein prohlásil, že šlo o dva oddělené teroristické útoky, a začal požadovat miliard sedm. Je to podobné, jako kdybyste měli pojištěné auto s pojistným limitem ve výši půl milionu, dvakrát v jeden den by do vás někdo naboural a vy jste dostali milion.

Proč nezasáhly stíhačky?

Když unesete v Americe letadlo, podle všech směrnic a nařízení jste do15 minut mrtví. Jak je možné, že únosci 11. září dostali minut 90??? Pokaždé, když se přestane hlásit letadlo nebo změní neplánovaně kurz, následuje stejný rutinní postup. Středisko letového provozu kontaktuje NORAD a do pár minut jsou ve vzduchu stíhačky, které se pokusí navázat spojení s letadlem. K letadlům, která se vychýlila z kurzu a místo do Los Angeles si to namířila na New York, měly i v těchto případech okamžitě vzlétnout stíhačky a útokům jednoduše zabránit. Na předání informace o podezřelých letadlech stačí dispečerům jediné tlačítko, které spojí hovor s protivzdušnou obranou. Jen od září 2000 do června 2001 stíhačky NORAD, které se nacházejí na 16 leteckých základnách po celých Spojených státech, takto vzlétly celkem sedmašedesátkrát. Ve vzduchu přitom byly pokaždé za šest až deset minut. Nikdy v historii se ale nestalo, že by nereagovaly hodinu a půl.

 

Toto je jen několik z mnoha konspiračních teorií a záleží na každém čtenáři jaký si udělá závěr.

 

Veříte konspiračním teoriím o 11. září 2001?

4 komentáře: „11. září 2001 – Jak to bylo doopravdy?“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.